قرآن و شگفتی های آن

در بیمارستان‌های غرب برای آرامش بیماران قرآن پخش می‌کنند

امام جمعه قم با اشاره به اینکه تامین اجتماعی،  سازمانی برای استراحت مردم نیست، گفت: در بسیاری از بیمارستان‌های غرب برای اینکه  بیماران سلامت خود را به دست بیاورند یا بتوانند به آرامش روحی و روانی برسند، صدای  قرآن را پخش می‌کنند.     

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی صبح امروز در دیدار  با سید تقی نوربخش رئیس سازمان تامین اجتماعی، با اشاره به نقش تاثیر گذار تامین  اجتماعی در جامعه اظهار کرد: سازمان تامین اجتماعی در شرایط کنونی کشور جایگاه ویژه  و خطیری را بر عهده دارد زیرا این سازمان می‌تواند با مدیریت صحیح نیروی از کار  افتاده را به جامعه بازگرداند.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) تصریح کرد:  در روزهای اولی که سنگ بنای اسلام در جامعه نهادینه می‌شد، مسجد به عنوان پایگاه  درمانی برای بیماران در نظر گرفته شد که این موضوع اهمیت تامین اجتماعی و رویکرد  دین را در این حوزه مشخص می‌سازد.

وی با اشاره به اهمیت شغل کارمندان سازمان  تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: کارمندان سازمان تامین اجتماعی باید نگاهی معرفتی به  این شغل داشته باشند زیرا این شغل در حال پیاده کردن مبانی الهی در جامعه است  درحالی که ممکن بوده در بسیاری از شغل‌های دیگر این امر کم رنگ تر باشد.

حجت  الاسلام والمسلمین سعیدی افزود: خدمت در تامین اجتماعی نگاه ویژه‌ای را می‌طلبد  زیرا مردم از این امر خوشحال می‌شوند و چتر تامین جامعه را بر روی سر خود می‌بینند  و قطعا خشنودی و رضایت مردم خشنودی خداوند را نیز به دنبال دارد.

تولیت  آستان مقدس حضرت معصومه (س) با اشاره به اهمیت موضوع تامین اجتماعی در جوامع غربی و  ارتباط آن با دین تصریح کرد: برخی از بیمارستان‌هایی که در غرب به ارائه خدمات به  مردم می‌پردازند زیر نظر دستگاه واتیکان فعالیت می‌کنند، اما چون دین آن‌ها مورد  تحریف قرار گرفته نتیجه لازم را از این ارتباط سلامت و ارتقاء جامعه با محوریت دین  به دست نمی‌آورند.

وی با بیان اینکه نفوذ مبانی دین اسلام در غرب غیر قابل  انکار است خاطرنشان کرد: در بسیاری از بیمارستان‌های غرب برای اینکه بیماران سلامت  خود را به دست بیاورند یا بتوانند به آرامش روحی و روانی برسند، صدای قرآن را پخش  می‌کنند تا افراد با گوش دادن به صوت قرآنی که چیزی از آن متوجه نمی‌شوند به آرامش  برسند و سلامت خود را بدست آورند.

سعیدی افزود: فعالیت سازمان تامین اجتماعی  شعبه ای از امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است، سازمان تامین اجتماعی معروف  را در جامعه پیاده می‌کند و همانند نوری در دل شب می‌درخشد که این حاکی از نقش  ویژه‌ی این سازمان در جامعه‌ی اسلامی است.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)  تصریح کرد: تامین اجتماعی در جامعه اسلامی فعالیت می‌کند، که تمامی افراد آن در حال  مسابقه هستند و از این سازمان به عنوان تعمیرگاهی برای رفع مشکلات افراد تعبیر  می‌شود تا افراد بتوانند سلامت روحی و روانی خود را به دست بیاورند و در ادامه این  مسابقه به کار و تلاش بپردازند.

امام جمعه قم با اشاره به اینکه تکدی گری  نتایج بسیار منفی در جامعه دارد، اظهار کرد: باید این احساس که سازمان تامین  اجتماعی سازمانی برای استراحت مردم است از ذهن مردم پاک شود و مسئولان این امر  نباید اجازه دهند که این احساس به مردم القا شود که می‌توانند بخشی از زندگی خود را  در سازمان تامین اجتماعی بگذرانند.

 

تأثير قرائت
سور فاتحة و توحيد در كيفيت زندگی بيماران مولتيپل اسكلروز

به گزارش
پایگاه خبری رحمائ به نقل از ايكنا، قرآن كريم كتاب آسمانی مسلمانان است كه كل ابعاد حيات انسان را در بر می‌گيرد و طبيعتا درمان بيماری‌ها می‌تواند بعدی از ابعاد بی‌شمار آثار آيات قدسی قرآن باشد. حكيمان مسلمان در درمان بيماران از آيات الهی استفاده می‌كرده‌اند و در متون مذهبی و اعتقادی مسلمانان بر تأثيرات درمانی فاتحةالكتاب و سوره توحيد، تأكيد شده است. بر اساس اين مستندات مذهبی متقن و باور عميق به اين آيات الهی، تأثير آيات فاتحةالكتاب و توحيد بر 12 بيمار مبتلا به بيماری مولتيپل اسكلروز مطالعه شد. اين مطالعه از نوع مطالعات مداخله‌ای بوده و نتايج قبل و بعد از مداخله مقايسه شده است.
بيماری تحت مطالعه شامل بيماری مولتيپل اسكلروز بوده، 12 بيمار وارد مطالعه شدند. تمام بيماران از مداخله اطلاع داشته و فرم رضايتنامه را تكميل كرده‌اند. مداخله شامل قرائت سوره‌های فاتحةالكتاب و توحيد برای بيماران و قرار دادن دست‌های درمانگر بر سر بيمار و اعضای درگير بيماران به هنگام قرائت آيات مذكور بوده است. مداخله به مدت 8 هفته و در هر هفته يكبار از راه نزديك و دوبار از راه دور (خواندن آيات ذكر شده با تمركز بر بيماران)
انجام شد.
مقاله «دعادرمانی (قرائت سوره فاتحةالكتاب و سوره توحيد) و كيفيت زندگی در بيماران مولتيپل اسكلروز (ام . اس)»، نوشته فرزانه مفتون، اكرم جهانگير،
ژيلا صديقی، مژگان كاربخش، فرانك فرزدی و شهناز خدايی در اولين شماره از فصل‌نامه تخصصی پژوهش‌های ميان‌رشته‌ای قرآن كريم منتشر شده است.

 

 

دادن نظر در صفحه اول

/ 0 نظر / 7 بازدید