قرآ ن و پزشکی

خوانندگان محترم توجه داشته باشد که این صفحه پوشش دهنده تمام مطالب قرآن و پزشکی می باشد.

 

۱۱۰۰ آيه پزشکي در قرآن

 

مديرگروه تفسير و علوم قرآن جامعةالزهرا با اشاره به اينکه در بيش از 1100 آيه به مسائل پزشکي اشاره شده است، گفت: آيات قرآن با اشارات صريح، استنباطي و اجمالي گواهي بر اين امر است که خداوند متعال هرآنچه انسان نياز داشته در قرآن بيان کرده است.

حجت الاسلام عليرضا رستمي مدير گروه تفسير و علوم قرآن جامعةالزهرا و عضو شوراي علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي در گروه قرآن و طب در رابطه با اشاره به طب در آيه هاي قرآن گفت: برخي آيات قرآن به مسائل پزشکي اشاره کرده اند و ممکن است در آينده مواردي کشف شود که ما هنوز به آن دست نيافته ايم.

وي افزود: در ميان آيات قرآن بيش 1100 آيه به مسائل طبي و پزشکي اشاره داشته اند.

حجت الاسلام رستمي با اشاره به اينکه در مسئله طب دارو، درمان در نظر گرفته شده و بيماري ها را مي توان به انواع فردي و اجتماعي و روحي و رواني و جسمي طبقه بندي کرد گفت: اشارات قرآني به مسائل پزشکي را مي توان به چهار دسته تقسيم کرد. اين آيات گاهي صريح و عام و گاهي صريح و خاص، گاهي اجمالي و گاهي استنباطي آمده اند.

مدير گروه تفسير و علوم قرآن جامعةالزهرا در رابطه با اشاره صريح و خاص قرآن به مسائل پزشکي به سوره نحل و آياتي که درباره خلقت انسان آمده، گفت: علاوه بر سوره نحل که درباره عسل اشارات پزشکي صريح و خاصي دارد آياتي که درباره خلقت انسان در کل قرآن آمده نيز در اين دسته قرار مي گيرند.
اين عضو شوراي علمي قرآن و طب در بنياد پژوهشهاي قرآني حوزه و دانشگاه در مورد اشاره صريح و عام گفت: آيه 31 سوره اعراف که مي فرمايد: اى فرزندان آدم جامه خود را در هر نمازى برگيريد و بخوريد و بياشاميد و زياده‏روى مکنيد که او اسرافکاران را دوست نمى‏دارد و همچنين آيه 32 سوره اسرا که به اعمال جنسي و مقاربتي اشاره داشته در ميان آيه هايي قرار مي گيرند که اشاره هاي صريح و عام داشته اند.

وي يادآور شد: درميان اشاره هاي اجمالي قرآن به مسائل طبي و پزشکي مي توان به آيه 56 سوره نسا اشاره کرد که خداوند در اين آيه به وجود مراکز احساس درد و الم دارد . همچنين در آيه 125 سوره انعام مسئله تنگي نفس در ارتفاعات مطرح شده است.

رستمي درتبيين اشارات استنباطي قرآن به مسائل پزشکي آيات 4 و 8 سوره مريم را مطرح کرد و اظهار داشت: در اين آيه خداوند مسائل نازايي و علل آن را مطرح مي کند. علل مطرح شده در اين آيه پيري، نازابودن، نرمي استخوان در پيري، سفيد شدن موي سر هستند.

عضو شوراي علمي گروه قرآن و طب پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي اضافه کرد: با درنظر گرفتن اينکه مطرح شدن اين مسائل در قرآن در حد اشاره است، اشاره تمام مطلب را بيان نمي کند و فقط بحثي روي مطلب مي کند و بايد دانشمندان به دنبال بازگويي تمام مطلب بروند.

عليرضا رستمي گفت: خداوند متعال هرآنچه انسان نياز داشته در قرآن بيان کرده، برخي روشن و صريح است که مردم مي فهمند، برخي اشاره اي است که خواص آن را درک مي کنند بنابراين اگر دانشمندان علم طب به آيات قرآن وارد شوند و آن را بررسي کنند و اشارات را بگيرند مي توانند مسائل نويني را کشف کنند که جامعه به آن نياز دارد و به توليد علم بپردازند.

 

 برای مشاهده بیشتر این مطالب به لینک قرآن و پزشکی در صفجه اوا مراجعه نمایید

دادن نظر در صفحه اول

 

 

قرآن و ژنتيک

و همانا نوح ما را ندا در داد، پس ما نيکو اجابت کننده بوديم. و او وخاندانش را از آن اندوه بزرگ رها ساختيم و تنها اولاد او را باقي ماندگان (روي زمين) قرار داديم. (صافات ۷۵-۷۷)

در حقيقت آفريدگار در آيه فوق مي فرمايند که تمام فرزندان حضرت آدم و حوا بغير ازحضرت نوح، نسلشان منقرض مي شود و تنها فرزندان حضرت نوح بر روي زمين باقي خواهند ماند.

به اين معني که فرزندان آدم و حوا را در نظر بگيريد و براي آنها نيز فرزنداني در نظر بگيريد و براي آن فرزندان نيز فرزندان ديگر را در نظر بگيريد. همينطور تا اينکه به حضرت نوح برسيد. طبيعتا افراد زيادي هم عصر حضرت نوح زندگي مي کرده اند. خداوند مي فرمايند که نسل تمام آن انسانها منقرض مي شود و فقط فرزندان حضرت نوح بر روي زمين باقي خواهند ماند. به عبارت ديگر همه ما فرزندان حضرت نوح هستيم. 

اما ببينيم علم امروز چه مي گويد:

اسپنسر ولز متولد سال 1969 در جورجيا ايالات متحده آمريکا مي باشد. ولز دکترايش را در زمينه بيولوژي در سال 1994 از دانشگاه هاروارد گرفته است. ايشان مدير پروژه ژنوگرافيک مي باشد که در زمينه مهاجرت انسانها کار مي کند بر اساس اطلاعات موجود در دي ان اي روند مهاجرت انسان در نقاط مختلف جهان را  مورد تجزيه و تحليل قرار مي دهند.

ولز با آناليز دي ان اي انسانهاي مختلف که در نقاط مختلف زندگي مي کنند نشان داده است که تمام انسانهايي امروزي از نسل يک فرد (man) که حدود 60 تا 90 هزار سال پيش در آفريقا زندگي مي کرده است مي باشند. اين فرد را کروموزوم y آدم،مي شناسند. در نمودار زير مي توانيد انشعاب شدن کروموزوم هاي جنسي تمام انسان هاي امروزي را از اين فرد (آدم) ببينيد. کروموزوم جنسي تمام مردم نقاط دنيا که زير شاخه هايي از y-cocromosom adam هستند در نمودار درختي نشان داده شده است. يعني چيزي که خلقت گراها ادعا مي کنند.

اينکه تمام انسان هاي کره زمين از يک فرد منشعب شده اند نکته بسيار با اهميتي مي باشد... چرا که اين سوال پيش مي آيد: که چگونه است از تمام انسان هايي که در گذشته زندگي مي کرده اند تنها يک نفر باقي مي ماند؟! و تمام انسان ها از آن فرد منشعب مي شوند.

در ژنتيک انساني آدم رنگين‌تن Y جديدترين نياي مشترکِ (ج.ن.م) تمامي انسان‌ها از طرف پدري است (بدين معني که اگر تنها در امتداد خط پدري در درخت خانوادگي به گذشته برگرديم، ج.ن.م نقطه‌ايي است که تمامي اين خطوط به هم مي‌رسند). آدم رنگين‌تن Y احتمالا در آفريقا بين ۹۰،۰۰۰ و ۶۰،۰۰۰ سال پيش زندگي مي‌کرد و همتاي مذکر حواي ميتوکندري است، اگر چه آدم رنگين‌تن Y خيلي بعد از حواي ميتوکندري، احتمالا ۵۰،۰۰۰ تا ۸۰،۰۰۰ سال بعد، زندگي مي‌کرد.

همچنين توجه کنيد که آدم رنگين‌تن Y تغيير مي‌کند. ج.ن.م تمامي انسان‌هاي امروزي ج.ن.م تمامي انسانهاي تمام دوران گذشته نبوده‌است و در آينده يکي از نوادگان ج.ن.م امروزي ممکن است ج.ن.م تمام انسانهاي موجود شود. به عنوان مثال اگر تمام فرزندان يکي از خطوط در شکل نمايش داده شده از بين بروند، ج.ن.م مردمان روي زمين تغيير مي‌کند. لازمه چنين چيزي آن است که نسل تمام مرد هاي امروزي منقرض شود و نسل بعدي تنها فرزندان يک نفر باشند.

اما مي بايست حضرت آدم و حوا در يک زمان زندگي مي کرده باشند. اما ميتو کندري حوا 200000 سال قبل از کروموزوم Y  آدم زندگي مي کرده است. اما اين چطور امکان پذير است؟ پاسخ ساده است: ما فرزند حضرت نوح هستيم (ابوالبشر ثاني) ولي طبيعتا همسر نوح از دختران حضرت حوا مي باشد و به همين دليل است که ميتو کندري حوا ساليان سال قبل از کروموزوم y آدم زندگي مي کرده است. در حقيقت نسل مردان امروزي به حضرت نوح و نسل زنان امروزي به حوا مي رسد. در حقيقت به همين خاطر است که حواي ميتوکندريايي سال ها قبل از کروموزوم آدم (حضرت نوح) زندگي مي کرده است.

در حقيقت حضرت نوح پدر تمام انسان هاي روي زمين مي باشد و مادر ما از دختران حوا مي باشد که ساليان سال قبل زندگي مي کرده است. لذا به همين دليل است که کروموزوم y آدم و ميتوکندري حوا در يک زمان زندگي نمي کرده اند و ميتوکندري حوا قبل از کروموزوم آدم بوده است. در حقيقت بهتر است براي اينکه اشتباه نشود y کروموزوم آدم، به y کروموزوم نوح، تغيير کند تا مشخص باشد که چرا حواي ميتوکندريايي ساليان سال قبل زندگي مي کرده است.

آفريدگار در ۱۴۰۰ سال پيش بيان مي کند که فرزندان نوح بازماندگان بر روي زمين خواهند بود. اين موضوعي است که علم ژنتيک امروز آن را ثابت مي کند. اين آيه از آنچنان اهميتي برخوردار است که مي تواند به تنهايي : اثبات کننده وجود آفريدگار، نبوت محمد(ص) و کلام آفريدگار بودن قرآن باشد.

 منبع: قرآن ، علم و آفريدگار

 

 دادن نظر در صفحه اول

 

 

/ 0 نظر / 6 بازدید